Poradna Jak se učit jazyky

 NÁŠ TIP: facebook kurz zdarma JAK SE UČIT JAZYKY - připojte se ZDE 

Nevíte si rady a potřebujete poradit, jak na cizí jazyky.
Zeptejte se nás. Na Vaše otázky odpovídá Filip Žalud, majitel a ředitel jazykového centra ENTER, který se výuce jazyků a cizím jazykům vůbec věnuje již více jak 15 let. Je autorem a spoluautorem audio učebnic Anglické poslechy efektivně, Hlas Ameriky Efektivně, Aktivuj svou angličtinu a lekcí online portálu www.studiumONLINE.cz.
Při svém jazykovém vzdělávání pobýval delší dobu například v kanadském Vancouveru a díky studiu učitelství angličtiny na univerzitě rozumí potřebám českých studentů cizích jazyků. Svůj dotaz zašlete na e-mail studiumonline@ienter.cz a do předmětu uveďte heslo PORADNA.
Zeptat se můžete také na nějaký gramatický či lexikální problém při studiu anglického jazyka. Své odpovědi obdržíte e-mailem a nejzajímavější pak zveřejníme na našem webu a oceníme zajímavými dárky.


 
Z VAŠICH DOTAZŮ....

Jsem úplný začátečník a mám strach s jazykem začít, protože již nejsem nejmladší. Poradíte mi, jak na to?
Nejprve je třeba říct, že nikdy není pozdě. Důležitá je motivace a chuť do učení. Tyto dva faktory totiž většině starších studentů chybí. Takže stanovte si cíl, proč a v jaké míře chcete jazyk používat a v tomto směru si připravte nebo nechte jazykovým centrem nachystat Váš učební plán. Obecně platí, že opakování je matka moudrosti. Takže pomohou audiovizuální pomůcky, různé kartičky, mp3 slovíčka, lepící lístečky se slovíčky po celém bytě nebo kanceláři. Poslech oblíbených písniček s přepisem a překladem apod. Učení Vás musí především bavit. Dobře stanovený cíl je prvotním úspěchem. Určitě si nestačí říct, naučím se anglicky. To totiž ani nejde. Jazyk se učíme celý život. I zde třeba zmíněná angličtina ukazuje velký nadhled a královskou moudrost. Pro slovo učit se užívá sloveso "to learn" - dovídat se. A Angličan neřekne Umím anglicky. Ale řekne I can speak English. - Umím mluvit anglicky (Umím ji použít k mluvení.). 

Nemám čas se pravidelně učit a tím moje další studium stojí, nemám pokrok. Můžete mi nějak poradit?
Nejlepší cestou je již zmíněné opakování. Doporučuji podle možností zařadit audio slovníčky. Co nejvíce poslouchat. Určitě znáte ten pocit, kdy večer usnete u hudby nebo filmu, kde jde nějaká smyčka a ráno se probudíte a pořád to slyšíte v hlavě. Zkuste si jeden den před spaním nahlas přečíst nějakou frázi v angličtině, kterou se chcete naučit, a ráno si ji zkuste vybavit. Uvidíte, že to funguje. Není to všelék, ale jen mozek během noci zpracovává poslední přijaté informace, a tak se Vám může stát, že budete mít anglické sny :) Ale je třeba vypustit problémy v práci, hádku s manželkou apod. Jinak se Vám bude zdát něco úplně jiného.
A další doplňky ke studiu záleží na mnoha okolnostech. Pokud si opravdu neumíte najít pravidelný čas na učení, je třeba se učit méně látky a více ji opakovat. Například si to nahrát do mp3 a po cestě do práce pustit v autě nebo metru. Existují také již zmíněné lepící lístečky a další chytré pomůcky. Nicméně nechtějte při této formě studia rychlé výsledky, naopak. Radujte se z malých krůčků.

Jak rozšířit slovní zásobu? Gramatiku už jsem se učila snad sto krát, ale pořád cítím, že neumím dost slov, abych se mohla vyjádřit, jak potřebuji. Je na to nějaký lék?
Nejlepší cestou je čtení. Čtěte od začátku svého studia. Začněte čtením vět, frází a článků z učebnice. A to nahlas. Pak dle slovní zásoby začněte zjednodušenou četbou, případně zrcadlovou. Ideální je četbu zkombinovat s poslechem. Na trhu je celá řada knih doplněných o kazetu nebo CD. Ale nesmíte si na začátku vzít originál.
Další výbornou pomůckou je systém denní fráze, kdy si na každý den vyberete slovíčko nebo frázi, kterou se chcete naučit. Napíšete si slovíčko na viditelné místo a celý den si ho opakujete. Ale pozor, vždy a zásadně se učte nová slovíčka v kontextu. Takže ve větě, zkuste si slovo několikrát vyslovit. Díky kontextu se Vám lépe pamatuje. A výslovnost nahlas zajistí, že se nebudete bát slovo vyslovit a tak i používat. Zastávám názor, že jen to slovo, které jsme schopni vyslovit, si můžeme také zapamatovat.
A pokud jste již pokročilý student, ideální je najít si oblíbený film, nebo lépe seriál, například v angličtině Přátelé, a díly si pouštět s titulky, vypisovat si fráze a slovíčka, která si pak s postavami opakujete. A věřte, působí to skoro zázračně. Ale i zde platí, bez práce nejsou koláče. Kdyby byly zázračné pilulky na znalosti, pak bych zde napsal rady, ale stál někde na ulici a prodával je. Fronta by byla určitě velmi dlouhá, protože všichni máme rádi věci jednoduše. Bohužel možné čipy se znalostmi apod. technické vymoženosti se nás a asi ani nejbližších generací zatím týkat nebudou. Ale nikdy neříkej nikdy. Do té doby nám však nezbude, než se učit.

PUBLIKUJEME: TAJEMSTVÍ, JAK SE NAUČIT CIZÍ JAZYKY EFEKTIVNĚ

Každý z nás se dostal do situace, kdy si řekne, tak a teď se začnu učit cizí jazyky. A s novým školním rokem to bývá skoro rutina. Důvody jsou různé, odhodlání veliké a výsledky většinou bídné. Je to jako novoroční předsevzetí, snaha zhubnout nebo přestat kouřit. Chvíli to člověk zkouší, pak ale to zakázané ovoce nebo slast v podobě jídla nebo nic nedělání u studia jazyků, přeci tak dobře chutná! Ano, přiznejme si to. Za neúspěchem zvládnout cizí jazyk stojí v drtivé většině pohodlnost, mnohdy až lenost, kterou si kompenzujeme kupováním zázračných učebnic a pomůcek, které slibují například angličtinu do 30 dnů. Ale ano, zní to hezky, žádná práce, knížka za pár korun a pocit studu z lenosti a nic nedělání je pryč. Všimněte si, kolik takových lidí máme kolem sebe. Vždy o studiu mluví, chtějí, začínají, kupují, končí, znovu se snaží, zase končí a pak to vzdají. Ale studium jazyk efektivně není kupování rohlíku v samoobsluze. Za zaplacené peníze nemusíte pokročit ve studiu ani o píď, pokud pro to nebudete chtít něco udělat. Takže prvním krokem je motivace. Důvodem může být práce, cestování, láska, hudba, prostě cokoliv. Ne nadarmo se říká, kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. A opravdu čeština nestačí. A nikdy světovým jazykem nebude. Teď beru iluzi všem, kteří z patra nahlížejí na cizince a říkají, ať se oni naučí česky, když po nás něco chtějí….

Pokud se již rozhodnete učit, přijde otázka času. Moderní doba tento problém vyřešila za nás. Zapomeňte na složité docházení do jazykové školy. Ve velkých městech jde o ztrátu času a někdy i nervy. Vzpomínáte, kdy jste na svou hodinu angličtina přišli naposledy včas, připraveni, s čistou hlavou z práce? Asi nikdy. A teď si představte, že sedíte doma na zahradě nebo v kanceláři, kde už všichni odešli domů, a pomocí internetu se přihlásí Váš lektor a vy si v klidu a pohodě absolvujete svou hodinu angličtiny. Dokonce si ji můžete nahrát a pouštět znovu a znovu. Můžete si vytisknout poznámky ze vzájemné komunikace, vést konverzaci a mnoho dalšího. Pokud se chcete s lektorem vidět, stačí si pořídit web kamerku a je to. Pokud se mu ale ve svém domácím župánku nechcete ukazovat, postačí běžná sluchátka a mikrofon a nainstalovaný program SKYPE. Službu přímého studia jazyků s lektorem po internetu nabízí portál www.studiumonline.cz jak pro jednotlivce formou face2face lekcí, tak pro skupinky v kurzech FLEXI.

Chcete si procvičovat třeba ve tři v noci, když zrovna nemůžete usnout? Nebo na služební cestě někde v hotelovém pokoji? Není problém. I na tyto studenty dnešní doba myslela. E-learning v moderní podobě tzv. blended learningu umožňuje spojit práci na počítači a práci v lekcích s lektorem.

Ať už studujete jakoukoliv formou výuky, důležitá jsou následující pravidla:

Poslouchate, poslouchat, poslouchat.

A to nejen učitele, který Vám většinou dobře radí, ale hlavně daný jazyk. Někdy stačí i jen nechat puštěné audio jako kulisu a slovíčka se pamatují sama. A to přeci zní krásně. 

Poslechem cizího jazyka nejlépe formou s přepisem a překladem si rozšíříte slovní zásobu, zautomatizujete gramatiku a začnete se rozposlouchávat. Stejně jako malé děti se učí odposlechem.

Postupně začnete text i překlad odkládat. Výborné jsou i písničky, kdy si zapamatujete části textu nebo text celý po několika posleších a pak nevědomky stále procvičujte slovíčka, věty i fráze při každém poslechu písničky. Současně Vás písnička „tlačí“ do rychlého chápání textu a souvislosti v něm. A navíc Vás to baví, protože přeci zrovna tuto písničku milujete nebo znáte z rádia. Portál www.studiumonline.cz nabízí například denní poslechové lekce na e-mail, kdy obdržíte poslech, přepis i překlad na Váš e-mail.

Jazyková škola ENTER –CENTRUM CIZÍCH JAZYKŮ ve spolupráci s rádiem Hlas Ameriky nabízí audio CD i online poslechy Hlas Ameriky efektivně, kdy je rychlost mluvy snížena na 2/3 rodilého mluvčího a slovní zásoba obsahuje jen 1500 základních slov. A navíc témata Vás opět baví. Zapomeňte na články o rodině Prokopovic. Doba pokročila.  A ani Michal a Susan už nepracují na exportním oddělení a během léta nepracují na stavbě přehrady v komunistickém Sovětském svazu. Poslechy Hlasu Ameriky přinášejí informace z historie, kultury, objevy v současnosti i slavné předky minulosti. Témata jsou bohatá stejně jako život sám.

Naučit se správnou výslovnost a přízvuk slov i vět.

Pokud sami zvládnete správnou výslovnost i přízvuk slova nebo věty, pak ji i sami umíte pochytit, porozumět a nebojíte se ji užít. A že hledání výslovnosti zabere čas? Ale no tak. Zase ta lenost? V dnešní době je přeci tolik online slovníků a rychlých překladačů.

Dalším krokem je pravidelnost. Méně a často znamená víc než hodně a zřídka.

Nezanedbávejte studium, nenechávejte jej na poslední chvíli. Lepší než 4 hodiny najednou je například půl hodinka denně. Můžete si z ní udělat pravidelný blok místo polední pauzy v práci, nebo si ráno přivstat, nebo poslouchat mp3 při cestě z práce metrem apod. Možností je hromada, ale chce to ukázněnost a pravidelnost. Pokud máte problém i s pravidelným čištěním zubů, doporučuji využít zase moderní vymoženosti, jako například SMS lekce, kdy Vám chtě nechtě přijde nové slovíčko, frázové sloveso nebo gramatický jev do mobilu, kdekoliv budete. A vy to musíte otevřít a přečíst.  Při pěti nových slovíčkách denně se naučíte skoro 2tisíce nových slov za rok!

Důležité je se z daných znalostí neustále zkoušet, procvičovat, nebát se užívat. K tomu Vám může pomoci Váš lektor, nebo různé programy na zkoušení (například program TESTUJ!), ale i práce s textem, videem a konverzace s rodilými mluvčími. A nebojte se chyb. Těmi se opravdu učíme.

Takže, abych to shrnul. Jak se moderně učit jazyky? Neztrácejte čas cestováním za lektorem. Neztrácejte čas snahou dohnat zanedbané naráz. Nevyhazujte peníze za zbytečné zázračné knihy, programy a jiné pomůcky, které Vás připraví nejen o peníze, ale i iluze.

Jedině pilné a soustavné studium Vás přivede k úspěšné znalosti s výsledky. A nezapomeňte, že cizí jazyk se učíte celý život. Stejně jako řidič, který se každou jízdou stává suverénnějším, budete i vy jednou ovládat tu největší zbraň a prostředek dnešní doby – Váš jazyk i jazyk jiných národností.

PUBLIKUJEME: ZAPOMÍNAT JE LIDSKÉ

Každým okamžikem přijímá náš mozek neuvěřitelné množství informací, které musí rychle vyhodnotit, zapamatovat si je, nebo hned zapomenout. Zapomínání je překážka, která nám také nejvíce vadí při zvládání cizího jazyka. Přitom bychom se bez zapomínání nový jazyk nikdy nenaučili. Teprve nedávno se totiž přišlo na fakt, že nejlepší metodou aktivního naučení se cizího jazyka je jakési vymícení mateřského jazyka z hlavy, dokud nezvládneme i ten cizí. Čím intenzivněji se věnujeme cizímu jazyku, tím silněji zapomínáme náš mateřský. A to až do doby, než zvládneme druhý jazyk. Přirovnal bych to řidiči, který se v autoškole naučil řídit vpravo, a najednou se musí přeučit na řízení vlevo.

Pokud se učíte nový jazyk, je tedy největší chybou navázat jeho znalost na mateřský, protože to prostě nikdy nebude dělat dobrotu. Je lepší se učit nové slovíčko například s obrázkem či situací, než s českým ekvivalentem. To platí plně především pro počátky studia nového jazyka. Pak si mozek vypěstuje k danému obrázku obě cesty, obou jazyků, a budete tak schopni mezi jazyky přepínat dle potřeby. Když se tedy učíte anglicky, neučte se to přes česká slovíčka, i když je to pohodlnější a lehčí. Spojte si slovo raději s prožitkem, vjemovým, a to jak zrakovým, tak pocitovým apod. Věřte, že si ho budete pamatovat i vybavovat nesrovnatelně lépe.

Je vlastně strašný paradox, že abychom se naučili něco nového, musíme potlačit nebo zapomenout to, co denně užíváme. I z toho důvodu se někomu nový jazyk učí lépe v cizím prostředí, protože mu to pomáhá lépe zapomenout na jazyk rodný. A i když je to především pro začátečníky hodně obtížné, je lepší se jazyk učit již od začátku z cizojazyčné učebnice. Avšak zapomínáme i později, protože je to prostě lidské. Kdybychom si pamatovali vše, potřebovali bychom několik hlav nebo bychom se ze všech i drobných informací úplně zbláznili.
Jak tedy bojovat proti zapomínání? Nejlepší metoda je tzv. aktivní vzpomínání. Mylně si mnoho studentů cizích jazyků myslí, že tohoto dosáhnou jen posloucháním cizojazyčného prostředí. Bohužel to nestačí. Stačilo by to, kdybychom toto pasivní procvičování paměti užívali velmi intenzivně, vždy odlišně a opakovaně. I čtení, které jinak velmi doporučuji, rozhodně nestačí. Ale jakmile čtení doplníte poslechem příběhu, cvičením slovíček z textu nebo jen odpovídáním na otázky k němu, máte vyhráno.

Když se například učíte, je lepší se nechat vyzkoušet od další osoby, než si danou látku přečíst. Protože je paměť nevyzpytatelná, je dobré veškeré procvičování dělat náhodnou metodou, neustále v jiném pořadí, namátkově. Tato forma sice zabere více času, protože hned nebudete mít pocit, že si vše pamatujete, ale budete si díky tomu pamatovat dané informace déle a lépe. Jako příklad uvedu každodenní cestu MHD. Kolikrát si ani hned automaticky nevybavíte všechny ty zastávky, které denně slyšíte ve stejném pořadí. Ale když si máte vzpomenout na pořadí zastávek trasy, kterou nejezdíte tak často nebo denně stejně, po chvilce soustředění si vzpomenete přesně. Dá se říct, že naše paměť funguje tak, že jakmile zjistí, že opakuje něco, co už v daném pořadí zná dobře, nebere to jako důležité a nechce s tím již ztrácet čas. Jenže bez opakovaného vybavování v budoucnosti tuto informaci velmi snadno zapomeneme. Takže opakování je matka moudrosti, ale musíme na to jít správně. Čím více spojů, cestiček k dané informaci si náš mozek udělá, tím lépe si toto budeme pamatovat, vybavovat i užívat. Nejlepším protiútokem na zapomínání je tedy opakování a to náhodně a v různých situacích. Opět se vrátím k řízení auta. Kdybychom se učili řídit na stejné trase, nikdy bychom řídit neuměli. Vlastně se učíme řídit až díky zkušenostem, díky novým situacím, kdy musíme danou schopnost a dovednost aplikovat a tím se zdokonalujeme. Nebo v tenisu. Kdybychom hráli pořád se stejným protihráčem a vyhrávali nad ním, neznamená to, že vyhrajeme i nad všemi ostatními. A tak bych v příkladech mohl pokračovat.

Téma zapomínání a pamatování je velice zajímavé, a opomíjené, protože to vše bereme prostě za samozřejmé. Náš mozek a paměť skrývají ještě hodně tajemství. Dosud nikdo neodpověděl například na otázku, proč si nikdo nepamatuje své rané dětství (věk do 3-4 let). Souvisí to snad se znalostí jazyka? Pomáhá nám jazyk si pamatovat? Ať je to jakkoliv, bez jazyků to nejde a jen ten náš jeden rodný nám stačit nikdy nebude.

autor: Filip Žalud, www.studiumONLINE.cz